Tüm Aşamalarıyla Kümes Yapımı

Bahçemizin ilk iki yılı bahçenin düzenlenmesi, ağaç dikimi ve çeşitli sebze meyveleri yetiştirmeyi tecrübe etmekle geçti.  Üçüncü yılımızda tarım faaliyetlerimizin yanında hayvancılık faaliyetlerini ufaktan başlatmak üzere bir kümes yapmaya karar verdik. Kümeste yaz aylarında etlik civciv yetiştirmeyi ve bunun yanında yumurta tavuğu besleyerek evimizin yumurta ihtiyacını karşılamayı planlıyorduk.

Bu ihtiyacı karşılayacak kadar bir kümes yaptık ancak daha sonra kaz civcivi alıp kaz da yetiştirmeye başlayınca yer sıkıntısı baş gösterdi. Bu yazıda kümesi nasıl yaptığımızın detayları yer alacak. Sonraki yazılarda tavuk ve kazlarla yaşadığımız tecrübeleri konu konu aktarmaya çalışacağız.

Şimdi kümesi nasıl yaptığımıza gelelim:

Temel Yapımı

Önce bahçenin uygun bir noktasını belirleyip biraz temel kazdık.

Harcımızı karıp zemine serdik. Düz bir tahtayı mastar gibi kullanarak zemini düz bir hale getirdik.

 

Attığımız temel harcının kurumasını bir gün bekledik.

Duvar Örme

İkinci gün ilk sıra bims denen beton tuğlaları dizerek başladık. Duvarların düzgün olması için ip çektik. Aksi halde sıralar yükseldikçe duvarda içe ya da dışa yatmalar, yamukluklar olması kaçınılmaz. Duvarın yüksekliği yarıya ulaşınca  çalışmayı bıraktık.

Üçüncü gün yarıdan itibaren duvarı örmeye devam ettik. Yüksek bölümleri örmek için altımıza tahta ve bimsleri kullanarak basit bir iskele yaptık. İki metre civarı yüksekliğe ulaşınca Yani toplam yüksekliği ulaşınca duvar örme işi bitti.

Çatı Yapımı

Sonraki gün çatıyı yapmaya başladık. Beşon denen tahtaları kısa kenarları kavuşturacak şekilde enlemesine çatıya çaktıktan sonra dört metre boyu olan tahtaları kullanarak çatıyı kapattık.

Tahtaların üzerine kiremitleri koymadan önce çatı izolasyon malzemesini tahtaların üzerine serdik.

Arkasından kiremitleri dizmeye başladık.

Kiremitlerin üzerinde çatıya sabitlenmesi için delikler bulunur buralardan çivi çakarak kiremitleri yer yer çatıya sabitledik.

Çatı yapımından artan tahtalardan kümes için bir kapı yaptık.

Kümesi içeriden sıvadık. Yazın hava çok sıcak olmasına rağmen kümesini çatısında kullanmış olduğumuz kiremitler ve izolasyon malzemesi yeterli serinliği sağladı.

Kümes yapımı büyük ölçüde tamamlamıştık. Kümesteki diğer çalışmalarımızı daha sonraki yazılarda anlatacağız. Kümes yapımının videolu halini youtube kanalımızdan linke tıklayarak izleyebilirsiniz.https://www.youtube.com/watch?v=Hu3kWA8FZMU

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir