Fiat Brava, Bravo, Marea Modellerinin Ülkemizdeki Hikayesi 1

Araç gruplarında sorulan hangisini almalıyım sorusuna cevap olarak Fiat’ın brava, bravo, marea modellerini anlatacağım. Bravo 3 kapılı cup, brava 5 kapılı hatchback, marea 4 kapılı sedan kasanın ismidir ayrıca mareanın 5 kapı station wagon versiyonu da vardır.

Brava tiponun, marea tempranın yerini almıştır.

Bravo/brava modelleri Avrupa’da üretildikleri yıl yani 1996’da yılın otomobili seçildi. Marea modeli daha sonra ortaya çıktı.

Bravo ülkemizde 1.6 sx ve 2.0 hgt olarak satılmıştır. Satılan bu modeller İtalya üretimidir. Bravo ülkemizde üretilmemiştir.

Brava ise ülkemizde de kısa süreli üretilmiştir. Ülkemizde sadece 1.6 16v 103 hp motor versiyonuyla SX (baz modeli) ve ELX (dolu modeli) donanımlarıyla satılmıştır. Şase numarası ZFA ile başlayanlar İtalyan, NM ile başlayanlar Türkiye üretimidir.

Marea

Marealar ise 1999’a kadar İtalyan üretimidir. 1999’dan sonra 2007’ye kadar ülkemizde üretilmiştir. ZFA ve NM ile başlayan şase numarası konusu marea için de geçerlidir.

Hangi yıllarda ZFA kasa mevcut?

1999,2000,2001 model olan brava ve mareların ülkemizde hem İtalyan üretimi hem yerli üretimleri mevcuttur. Buradan çıkan sonuç bir taraftan İtalya’dan ithal olanları satılmış bir taraftan da ülkemizde üretilerek satılmış olmalarıdır. Yukarıda belirttiğim gibi şase numaralarından ayırt edebiliriz.

Mareların 1.6 modelleri de brava gibi 2001 yılına kadar SX ve ELX olarak satılmıştır. Marea weekend adıyla satılan station wagon kasalar da bu döneme denk gelir.

Marea Weekend

Yine bu yıllarda mareanın 2.0 hlx modelleri de ülkemizde satılmıştır.

Marea 2002-2007 yılları arasında ülkemizde üretilmeye devam edilmiştir. Baz donanımı LİBERTY daha dolu olan paketi EXCLUSİVE adıyla satılmıştır. Bu kasalar yerlidir. İtalyan üretimi versiyonu yoktur.

Kullandığım Brava

2002-2007 arası neden bravo, brava ve station wagon modelleri yoktur?

Çünkü bu modellerin yerlerini Stilo almıştır. Stilo tek isimle 3 kapı cup, 5 kapı hatchback ve yine 5 kapı multiwagon kasa olarak üretilip satılmıştır. Stilonun sedan modeli olmadığı için marea 2002-2007 arası üretilip satılmaya devam edilmiştir. 2007 sonrası ise yerini sedan lineaya bıraktı.

Bravo, brava, marea konusuna geri dönelim
1999 yılına kadar 1.6 döküm manifolt motora sahip olan mk1 kasalar yerini 99 sonrası aynı motorun daha geliştirilmiş hali olan 1.6 plastik manifolt mk2 kasasına bıraktı.

Bu araçları iyi bilmeyenler 99 öncesi ve sonrasının arasındaki farkları anlayamaz.  En başta yukarıda ifade ettiğim gibi motorda farklılıklar vardır. Bunun dışında koltuklarında, trim parçalarında, dış tasarımında yani birçok yerinde farklılık vardır. Yani günümüz ifadesiyle araçlar kapsamlı bir makyaj geçirmiştir. Bu detayları başka bir yazıda ele alalım.

Buradaki linkten toplamış olduğum bravoyu izleyebilirsiniz.https://www.youtube.com/watch?v=oWw22N-Dbog

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir