Şehirden Doğaya Kaçış & Hobi Bahçeleri

Günümüzde nüfusun çok büyük bir bölümü şehirlerde yaşamakta. Şehirde yaşamak bazı insanlar için cazibesini yitirmese de hatırı sayılır bir kitle artık şehirde yaşamayı çekilmez buluyor. Toprakla, doğayla daha çok haşır neşir olabileceği bir yaşantı insanların hayallerinde yer ediyor. Bazı insanların iş hayatı, çocukların eğitimi vs. gibi nedenlerle şehir hayatından tamamen kopması oldukça zor. Tam bu noktada şehirde yaşayıp bir bahçe edinerek fırsat buldukça şehirden doğaya kaçmak için hobi bahçeleri son yıllarda insanlar için ideal bir fikir olarak ortaya çıktı.

Şehir ve Doğa

Aslında bu elbette yeni bir fikir değil. Maddi imkanı yerinde olanlar için bu her zaman mümkün olan bir şeydi. Şöyle bir şehirden uzaklaşıp doğaya açılalım dediğimizde etrafı ortaçağ derebeylerinin surları gibi sağlam duvarlarla çevrelenmiş içinde özenilmiş bir mimariyle yapılmış kocaman bir konağın olduğu çiftlik evleri görürüz. İşte benim kastettiğim daha dar imkanlara sahip insanların bir bahçe edinmesi. Böylece şehirden kaçıp nefes alacağı bir imkanı elde etmesiydi.

Emlak Sektörü

Tabi bu işe birden emlak sektörü el attı. Sonrasında büyük tarım arazilerinde mantar gibi türeyen hobi bahçeleri yer almaya başladı. Zaten küçük olan bir toprak parçasına birer de betonarme evler yaptı. Yan yana, dip dibe evlerin olduğu manzaralar oluştu. Bir nevi tarlaların üzerinde şehir hayatı geri döndü. Buna bir noktadan sonra devlet eliyle bir müdahale geldi. Hatta bazı yerlerde belediyeler yıkım kararları alıp uyguladı.

Bizim Maceramız Başlıyor…

Bahçemizin 3. Yılındaki Hali

2019 yılında çocuklarla birlikte fırsat buldukça doğayla toprakla iç içe olabileceğimiz bir imkan elde ettik. Büyük bir şehirde bir site içerisinde yaşayıp bir taraftan şehirde günlük iş hayatımızı sürdürürken bir taraftan  kendi sebzemizi, meyvemizi bir nebze de olsa yetiştirmek  hatta et, yumurta gibi bazı hayvansal gıdalarımızı da üretmek kulağa hoş geliyor. Ancak bu daha önce belki kıyısından köşesinden bildiğimiz birçok tecrübeyi artık tüm detaylarıyla ve tüm zorluklarıyla yaşamamız anlamına da geliyor. İşte bu tecrübeleri bu bölümde bir seri olarak anlatmayı planlıyorum.

İlk günlerin heyecanını buradan okuyun https://www.tecrubearsivim.com/toprakla-bulusma/

Bir bahçe alıp hayatı değiştirmek https://www.youtube.com/watch?v=CZLsT2HZyY4

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir