Günümüzde nüfusun çok büyük bir bölümü şehirlerde yaşamakta. Şehirde yaşamak bazı insanlar için cazibesini yitirmese de hatrı sayılır bir kitle artık şehirde yaşamayı çekilmez buluyor. Toprakla, doğayla daha çok haşır neşir olunabilinecek bir yaşantı insanların hayallerinde yer ediyor. Bazı insanların iş hayatı, çocukların eğitimi vs. gibi nedenlerle şehir hayatından tamamen kopması oldukça zor. Tam bu noktada şehirde yaşayıp bir bahçe edinerek fırsat buldukça doğaya kaçmak son yıllarda insanlar için ideal bir fikir olarak ortaya çıktı.

Aslında bu elbette yeni bir fikir değil. Maddi imkanı yerinde olanlar için bu her zaman mümkün olan bir şeydi. Şöyle bir şehirden uzaklaşıp doğaya açılalım dediğimizde etrafı ortaçağ derebeylerinin surları gibi sağlam duvarlarla çevrelenmiş içinde özenilmiş bir mimariyle yapılmış kocaman bir konağın olduğu çiftlik evleri görürüz. İşte benim kastettiğim daha dar imkanlara sahip insanların bir bahçe edinerek şehirden kaçıp nefes alacağı bir imkanı elde etmesiydi.

Tabi bu iş emlak sektöründe ticarete dökülünce büyük tarım arazilerinde mantar gibi türeyen hobi bahçelerine kapı açıldı. Zaten küçük olan bir toprak parçasına birer de betonarme ev yapılınca yan yana, dip dibe evlerin olduğu bir manzarayla bir nevi tarlaların üzerinde şehir hayatı geri döndü. Buna bir noktadan sonra devlet eliyle bir müdahale geldi hatta bazı yerlerde yıkım kararları alınıp uygulandı.

2019 yılında edindiğimiz bir bahçe ile çocuklarla birlikte fırsat buldukça doğayla toprakla iç içe olabileceğimiz bir imkanı biz de elde ettik. Büyük bir şehirde bir site içerisinde yaşayıp bir taraftan şehirde günlük iş hayatını sürdürürken bir taraftan  kendi sebzeni, meyveni bir nebze de olsa yetiştirmek  hatta et, yumurta gibi bazı hayvansal gıdalarını üretebilmek gerçekten kulağa hoş geliyor. Ancak bu daha önce belki kıyısından köşesinden bilinse de birçok tecrübeyi artık tüm detaylarıyla ve tüm zorluklarıyla edinmek anlamına da geliyor. İşte bu tecrübeleri bu bölümde bir seri olarak anlatmayı planlıyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir